in

Белорусија дисквалификувана од Евровизија!

Белорусија беше дисквалификувана на овогодинешниот натпревар за песна на Евровизија бидејќи двапати беше утврдено дека нејзиниот кандидат, песната „Јас ќе те научам“, ги крши правилата на натпреварот.

Пред две недели, Европската радиодифузна унија, организаторот на натпреварот, побара од белорускиот претставник, групата Галасај ЗМеста, да го смени текстот за кој сметаат дека има политички подтекст, пренесува Би-Би-Си.

Сепак, не ја сметаа ниту прилагодената верзија за прифатлива.

„Беше заклучено дека новата верзија ги крши и правилата за натпреварување, кои обезбедуваат конкуренцијата да не се користи или да биде доведена во непочитување“, се вели во соопштението, додавајќи дека Белорусија не може „за жал“ да се натпреварува во мај.

Песната „Јас ќе те научам“ содржи контроверзни делови од текстот, како што е „Јас ќе те научам да се покоруваш“.

Бендот Галасај ЗМеста е познат по исмејувањето на антивладините протести.

Минатата година во Белорусија се одржаа масовни протести поради спорните претседателски избори на кои долгогодишниот претседател Александар Лукашенко прогласи победа.

Во оваа пригода зборуваше и Лукашенко, кој изјави дека одлуката е политичка.

„Ни прават притисок од сите страни. Гледам, дури и на Евровизија“, рече тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote