in

Бентли планира да произведува само електрични автомобили од 2030!

Луксузниот произведувач на автомобили Бентли ги откри своите најнови планови за произведување на само електрични коли. Планот треба да се оствари до 2030 година, додека пред тоа производителот на автомобили ќе продава хибриди и електрични автомобили почнувајќи од 2026. Бентли е во сопственост на Фолксваген и планира да го намали загадувањето на околината.

Се зголемува популарноста на електричните автомобили од ден во ден, во Британија побарувачката на овие автомобили се зголеми за 3 пати оваа година. „За само една деценија, Бентли ќе го трансформира својот 100 годишен бренд за продавање на луксузни автомобили, во нов модерен модел кој ќе бите исто така етички луксузен.“ изјави Адриан Халмарк, извршен директор на Бентли.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote