in

Олабавување во Европа? Берлин отвора музеи за посетители!

Музеите ширум Германија беа затворени на почетокот на ноември кога се зголемија случаите на коронарен вирус, но властите ги ублажија ограничувањата на почетокот на овој месец за да им се дозволи на некои музеи, галерии и други културни центри повторно да започнат да примаат посетители.

Некои градови, вклучително и Келн, започнаа да примаат посетители минатата недела, а сега главниот град Берлин го следи нивниот пример, објави АП.

Според новите регулативи, музеите во области со помалку од 50 нови инфекции на 100.000 жители неделно може да се отворат без поголеми ограничувања, освен стандардните правила за носење маски, хигиена и далечина.

Кога стапката на инфекција е помеѓу 50 и 100, како што е случајот во Берлин, каде што во моментов е 75,1, билетите може да се купат само преку Интернет и во ограничен број.

Ако бројот на заразени се искачи над 100 за три дена по ред, музеите мора повторно да се затворат.

Според планот во Берлин, посетителите откако ќе купат билети преку Интернет, мора да се регистрираат при влез во зградите.

Само еден посетител на 40 квадратни метри е дозволено да биде внатре и секој мора да носи маски и да се придржува до стандардните правила за хигиена и дистанцирање.

Националната стапка на инфекција беше 83,7 заразени неделно на 100 000 жители, а се очекува натамошен раст во Берлин, како и во остатокот од Германија, за да може музејот наскоро повторно да се затвори.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote