in

Бетонски или асфалтни патишта – кои се подобри и побезбедни?

Неодамна се појави вест дека Британците ќе ги заменат сите нивни бетонски автопати со асфалтни. Процесот ќе биде скап бидејќи отстранувањето на бетонската основа и поставувањето асфалт не е лесна работа.

Еден од главните мотиви за промената е зголемениот шум предизвикан од бетонските автопати. Материјалот е многу посилен и не апсорбира звук како асфалт.

Кои се другите разлики помеѓу овие два вида површини на патот?

Накратко, бетонските автопати се многу потрајни од асфалтните. Тие бараат значително помалку поправки со текот на годините на употреба и подобро ги издржуваат екстремните временски услови.

Од друга страна, кога ќе настане штета, крпењето дупки и отстранувањето на сите аномалии е многу полесно на асфалтните патишта.

Истекувањето на маслото не ги оштетува бетонските патишта – додека ги оштетува асфалтните патишта.

Бетонските патишта се поскапи и потребно е повеќе време да се изградат.

Снегот и мразот побрзо се топат на асфалтниот пат.

Конечно, асфалтните патишта се побезбедни бидејќи обезбедуваат подобар зафат, додека бетонските патишта се лизгави.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote