in

Beyonce го сруши рекордот – 28 пат добитничка на Греми Награди!

Американската пејачка Beyonce постави рекорд на Греми наградите откако ја освои оваа престижна музичка награда по 28-ми пат.

„Многу сум почестена и возбудена“, рече Бијонсе, примајќи ја наградата за најдобро толкување во категоријата R&B.

Пејачката Taylor Swift стана првата пејачка на која три пати и беше доделен Греми за најдобар албум, а оваа година таа награда ја доби за албумот „Фолклор“, кој го сними за време на вонредна ситуација поради пандемијата.

Пред тоа, само Френк Синатра, Пол Симон и Стиви Вондер беа наградени три пати во годината за најдобри албуми.

Со својата 28-та Греми Бијонсе се изедначи со продуцентот и композитор, легендарниот Квинси onesонс.

Само диригентот Џорџ Солти е награден со Греми повеќе од К. Џонс и Beyonce – вкупно 31 пати.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote