in

BEYONCE ОСВОИ НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА НАГРАДАТА ГРЕМИ!

Поп-пејачката Бијонсе освои најмногу, вкупно девет номинации за Греми награди, меѓу нив и во категориите за албум на годината и песна на годината.

39-годишната Бијонсе, која оваа година веќе освои 24 Греми награди и го издаде албумот „Црна парада“, поради протестите во САД против расизмот, е прва по бројот на номинации.

Следат Британката Дуа Липа, Американката Тејлор Свифт и раперот Роди Рич. Тројцата освоија по шест номинации.

Тексашката раперка Меган Ти Стелион (25) е една од музичките појави оваа година и доби четири номинации.

Били Ајлиш, кој освои најмногу награди минатата година, годинава доби четири номинации, вклучително и во категориите за албум на годината и песна на годината.

Церемонијата на доделување на наградите е закажана за 31 јануари, но поради епидемијата на вирусот корона, сè уште не е познато дали ќе биде во мрежно издание или со физичко присуство на номинираните.

Наградата Греми, основана во 1959 година, е годишна награда за извонреден придонес во музиката и дискографијата, доделена од Американската академија за рекордна уметност и наука (НАРАС).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote