in

Без англиско финале: Јунајтед во Виљареал за трофејот во ЛЕ!

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед и Виљареал ќе играат во финалето на Лигата на Европа! „Црвените ѓаволи“ беа подобри од Рома во полуфиналниот натпревар со вкупен резултат од 8: 5 (6: 2, 2: 3), додека „Жолтата подморница“ го совлада Арсенал со 2:1 (2:1, 0:0). Во финалето на Лигата на шампионите, ќе го гледаме англискиот судир помеѓу Манчестер Сити и Челси, но тоа нема да биде случај со второто по квалитет европско натпреварување. Виљареал, кој брани дел од Шпанија и остатокот од Европа во борбата за трофејот на 26 мај во Гдањск, им ја уништи работата на островјаните.

Јунајтед веќе беше виден во финалето по првиот натпревар и триумфот од 6:2, па дуелот во Рим беше работа за „црвените ѓаволи“.

Како и пресметката на „Олд Трафорд“, дуелот на Олимписките игри беше исклучително ефикасен и интересен. Гостите поведоа, а потоа домашниот тим сврте пресврт, па Јунајтед дојде до израмнување, пред Рома да успее да слави во финишот и да се прости од конкуренцијата со победа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote