in

Безглутенски колач од афион: Лесно се прави, а вкусот е неверојатен!

Состојки:

  • 6 јајца
  • 180 гр шеќер
  • 3 лажици ореви
  • 280 гр семе од афион
  • 180 гр путер
  • екстракт од ванила
  • џем од кајсија

Подготовка:


Одделете ги жолчките од белките. Изматете ги жолчките со шеќерот. Потоа додадете путер. Мешајте две до три минути. Додадете афион, какао и екстракт од ванила.

Изматете ги белките во цврст снег. Измешајте ги двете смеси. Печете 25-30 минути на 180 Ц.

Изладете 15 минути, премачкајте со џем од јагоди и наросете со грубо сечкани ореви.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote