in

Што?Што?

Бидете претпазливи: Еве што да сторите ако касне оса!

Ако не ги предизвикате, тие дури и нема да ве нападнат.

Летни излети, излети и денови на плажа многу лесно можат да ги расипат осите. Експертите велат дека тие нема да „напаѓаат“ сè додека не се чувствуваат загрозено или додека не го допрете нивното гнездо.

Исто како пчелите, само женка може да ве отече, но за разлика од нив, истата оса може да ве отече неколку пати. За да избегнете убоди воопшто, избегнувајте носење парфеми и мириси, како и шарена облека што привлекува оси. Ако се најдете во близина на неа, бидете смирени. Никогаш не допирајте гнездо од оса!

Ако сеуште немате среќа и имате убод, отровот од оса може да создаде оток и болка, но и анафилактичен шок доколку сте алергични. Некои од симптомите се чешање, вртоглавица, гадење и повраќање, абдоминална болка, низок крвен притисок.

Исплакнете ја областа на убодот со вода и сапун, ставете мраз или ладна облога десет минути за да го намалите отокот. Избегнувајте гребење и допирање на убодот за да избегнете инфекција. Исто така, не ставајте никакви препарати како масла, кремови, оцети, гелови.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote