in

БИЛ ГЕЈТС! Кафулињата и рестораните треба да бидат затворени во следните четири до шест месеци!

Коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс смета дека враќањето во нормала за Соединетите држави е подалеку отколку што луѓето очекуваат, и покрај фактот што вакцината беше дистрибуирана оваа недела.

Гејтс, кој донираше милиони долари за вакцината, рече дека до летото 2021 година, САД „треба да бидат значително поблиску до нормалното отколку што е сега“, но дека целосното враќање во нормала ќе биде можно дури по 2022 година.

Милијардерот за Си-ен-ен во неделата изјави дека постои ризик од враќање на вирусот „ако не им помогнеме на другите земји да ги решат овие болести и ако стапките на вакцинација во САД не се високи“, пренесува Индекс.хр.

Гејтс смета дека големите јавни собири треба да продолжат да се забрануваат и рече дека “за жал, повеќето барови и ресторани во земјата треба да бидат затворени за да се запрат стапките на инфекции. Тој рече дека баровите и рестораните во САД треба да тие требаше да бидат затворени во следните четири до шест месеци.

Вистинското враќање во нормала, смета тој, е можно само по 12-18 месеци, под услов да се направи се што е потребно за да се потисне инфекцијата. Гејтс изрази загриженост и за неподготвеноста на Доналд Трамп да ги признае претседателските избори, за кои тврди дека ја отежнува дистрибуцијата на вакцината.

„Пренесувањето на моќта го комплицира тоа, но новата администрација е подготвена да се потпре на вистински експерти, а не да ги напаѓа тие експерти“, рече Гејтс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote