in

Гејтс за пандемијата: Ако сакате животот да се врати во нормала, носете маска!

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс, во еден подкаст зборуваше за моменталната состојба во светот.

Како што нагласи, првите препораки во врска со вирусот корона се исти како и за другите респираторни заболувања, но се покажа дека Covid 19 е многу поопасен.

На места каде маските се задолжителни, бројот на лица заразени е во опаѓање, па според едно од студиите, носењето маски до март 2021 година би спречило смрт на повеќе од 63 000 Американци.

Сепак, многу граѓани на САД го претворија одбивањето да носат маски во политичка изјава против науката и гест на независен избор, верува Гејтс, објаснувајќи колку за него се несфатливи таквите луѓе, пренесува Т портал.

  • Самата идеја некој да одбие да носи маска е неверојатно чудна за мене. Кои се тие, некои нудисти? Ние исто така ги замолуваме луѓето да носат панталони, и не многу од нив се жалат на тоа. Ако сакате животот да се врати во нормала, носете маска или не носете маска, туку останете дома – рече милијардерот.

Промена на мислење

Гејтс исто така го изрази своето мислење зошто маските не се сметаа за важни во претходните фази на пандемијата. Како што објасни, научниците ги засновале своите совети на она што го знаат за респираторни вируси како што се настинки и грип.

  • За разлика од пренесувањето преку кашлица, Cpvod-19 може да ве зарази со разговор со друго лице. Ако, на пример, некој со настинка помине еден час во соба со здрави луѓе, повеќето ќе останат здрави. Во случај на Covid-19 – скоро сите би се заразиле – рече тој.

Друг клучен фактор кај Covid-19, смета Гејтс, е можноста за ширење во асимптоматски случаи. Според него, експертите заклучиле дека „домашните“ маски за платно, особено оние со три слоја, спречуваат ширење на инфекцијата.

  • Во раните фази се сметаше дека само N95 или медицински маски ја завршија работата, па затоа се чуваа за здравствените работници. Сега е целосно јасно дека носењето маски има огромно влијание. Постои дијаграм кој покажува кои маски се најефикасни во различни ситуации – додаде тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote