in

Биоритамот на родителите се враќа во нормала кога детето ќе наполни шест години!

Истражувањето спроведено од истражувачи од универзитетот Мекгил покажа дека се потребни околу шест години за ритамот на спиењето да се врати во нормала откако ќе имате бебе.

Ако спиете девет, десет или повеќе часа на ден до раѓањето на вашето дете, кога ќе станете родители, нема да можете да го сторите тоа најмалку шест години.

Исто така, забележано е дека мајките спијат помалку ноќе отколку татковците, или за да го смират детето или да дојат.

Истражувањето е спроведено меѓу 111 родител и покажало дека мајките кои имаат едно дете спијат подобро од оние кои родиле второ или трето дете. Мајките со едно дете имаат помала веројатност да пријават нарушувања на спиењето отколку оние со повеќе деца. Сепак, вкупната количина на спиење не се разликуваше во зависност од бројот на деца.

Од друга страна, татковците спијат подеднакво, без оглед дали имаат едно, две или три деца.

Нарушувања на спиењето на родителите често се јавуваат затоа што бебињата спијат пократко, од три до четири часа, но некои бебиња можат да спијат преку ноќ на едно парче веќе шест месеци.

„Ако грижата за детето е еднострана и ако не е договорено, може да има напнатост помеѓу партнерите, паровите можеби одлучија мајките да се будат во текот на ноќта наместо татковците да се грижат за бебињата“, вели д-р Мари Хелен Пенестри, автор на ова студии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote