in

Bitcoin станува средство за плаќање во Ел Салвадор!

Претседателот на Салвадор, Наџиб Букеле (39) најави дека ќе предложи закон следната недела според кој биткоинот ќе стане законско средство за плаќање во таа земја.

Тој тоа го објави во видео порака на конференцијата за биткоин во Мајами и верува дека овој потег може да му помогне на Салвадор да оди напред.

„Следната недела ќе испратам закон до Конгресот за формализирање на биткоинот како средство за плаќање во Ел Салвадор. Ова ќе создаде нови работни места и финансиска помош за илјадници луѓе во зоната надвор од официјалната економија на краток рок и на среден рок и долгорочно, се надеваме дека оваа мала одлука ќе помогне да се поттикне човештвото барем малку во вистинската насока “, рече Букеле.

Американскиот долар е официјална валута во Ел Салвадор, а четвртина од населението на земјата живее во САД – само минатата година тие испратиле дома повеќе од шест милијарди долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote