in

Биткоинот продолжува да паѓа, губејќи до скоро 50 проценти во вредност!

Водечката криптовалута Bitcoin продолжи со брзото губење на вредноста и изгуби до 30 проценти пред малку да закрепне.

Околу 15 часот и 40 минути по средноевропско време, биткоинот изгуби 17,35 отсто и падна на 35.799 долари, кратко откако застана на 30.016 долари. Кога беше на најниско ниво, денес вредноста на биткоинот беше за половина помалку од историскиот рекорд на 14 април, кога вредеше 64.669,78 долари. Сепак, сè уште беше повеќе отколку што вреди на почетокот на годината.

После пресвртот во ставот на компанијата Маск, Тесла за биткоинот, Кина „додаде со бензин врз оган“ и изјави дека виртуелните валути не треба и не можат да се користат на пазарот затоа што не се вистински валути, вели еден аналитичар.

Крипто-валутите „не се вистински девизи“ беа оценети од неколку референтни кинески банкарски унии и предупредија на „шпекулации“ во земја која инаку се подготвува да издаде своја виртуелна валута.

Едно време, Кина беше едно од местата каде што беше силен биткоинот, најраспространетата од виртуелните валути.

Минатата недела, Елон Маск, сопственик на производителот на електрични автомобили Тесла, објави дека компанијата ќе одбие плаќања во биткоин, наведувајќи го ризикот врз животната средина предизвикан од „рударството“ за биткоинот, а во претходните месеци тој зазеде позитивен став кон криптовалутите и придонесе за скокот во нивната вредност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote