in

РАСТЕ ЛИ РАСТЕ! Биткоинот денеска ја премина вредноста од 22.800 американски долари!

Bitcoin ја преминал вредноста од 20.000 долари вчера за прв пат во историјата, пренесува Bloomberg.

Најголемата криптовалута во светот порасна денес за седум проценти, а попладне вредеше 20.787 американски долари. Оваа година, биткоинот е скоро тројно зголемен.

Bitcoin го поздравува крајот на годината со највисока вредност досега.

На почетокот на годината, не изгледаше така. Од средината на февруари до средината на март, неговата вредност падна за повеќе од 50 проценти – на само 4.895 американски долари. По кратка фаза на опоравување, цената одамна е близу до границата од 10.000 американски долари – до пред неколку недели.

Во ноември, биткоинот лебдеше околу 16.000 американски долари. На крајот на 2017 година, Биткоин скоро ја допре вредноста од 20.000 долари, но потоа падна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote