in

БИЗАРНО! Директор приморал ученик да бара мобилен телефон во полски тоалет!

Директор на училиште од Јужна Африка е суспендиран под обвинение дека принудил 11-годишно момче да бара исчезнат мобилен телефон во полскиот тоалет.

Тој го спушти момчето во дупка што се користи за голема нужда, ветувајќи му 200 ранд, или 14 долари, за таа „работа“, објави BBC.

Бабата на момчето вели дека сега се плаши да оди на училиште, затоа што други деца го исмевале после тоа.

Полските тоалети се чести во Јужна Африка, каде се проценува дека минатата година ги користат една шестина од сите училишта.

Службеник од средно училиште изјави дека целиот инцидент е „срамен“ и дека тој лично ќе го посети момчето за да му се извини.

Директорот на училиштето Лутуту сега е под истрага. Наведено е дека тој ги охрабрувал другите деца да помогнат во потрагата по телефонот, што, се разбира, случајно паднало во тоалетот на вработениот на почетокот на март. Момчето е целосно голо, со јаже врзано под пазувите, спуштено во смрдлива дупка.

Локалните медиуми јавуваат дека инцидентот станал познат кога невладина организација, која работи на зголемување на бројот на деца во училиштето, слушнала што се случило. Петрос Мајола изјави дека „ловот“ по телефон траел околу еден час.

Бидејќи другите студенти користеле кофи за да отстранат малку човечки отпад, момчето потоа се спуштило со јаже додека не влезе во измет до колена. Користејќи само незаштитени раце, тој го побарал телефонот и се заглавил во изметот над лактите.

По неуспешната акција, директорот на училиштето му дал на момчето 50 ранд за неговата работа.

Во 2018 година, владата на Јужна Африка се обврза да престане да ги користи сите полски тоалети во јавните училишта во рок од две години, откако петгодишно ученик се удави во едно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote