in

Што?Што?

Пронашле богатство вредно 1,5 милиони долари во матката на мртвиот кит! [ВИДЕО]

Група рибари од Јемен, една од најсиромашните арапски земји, пронајдоа нешто во Аденскиот Залив што им го смени животот.

Наидоа на труп од кит, а кога му го отворија стомакот, во него пронајдоа големо парче лигава материја позната како сива килибар.

Бидејќи сивиот килибар е многу редок, постигнува и висока цена, па сиромашните рибари пронашле парче вредно околу 1,5 милиони долари.

Сивиот килибар се произведува од китови кога нивните жолчни канали во дигестивниот систем создаваат секрети за полесно да минуваат големи или остри предмети. Китовите потоа повраќаат слуз кој се стврднува и плови во грутки на површината на морето.

Претежно се користи во индустријата за парфеми поради неговата способност да го продолжи времетраењето на мирисите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote