in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ! Зошто бебињата ја менуваат бојата на очите?!

Close up of babys eye

Во основа, ДНК-то на родителите одредува дали очите на детето ќе бидат сини, кафеави, зелени..

Промена на бојата на очите кај бебињата е невообичаен феномен што се јавува во текот на првата година од животот, најчесто во периодот од шестиот до деветтиот месец, а нејзината причина лежи во генетиката и количината на меланин – пигментот што ја одредува бојата.

Кога се раѓаат бебињата, особено со посветол тен, нивните очи се обично светли во боја, бидејќи имаат многу малку меланин (вид пигмент кој им дава боја на очите, кожата и косата). Според магазинот „Родители“, количината на меланин во ирисот, обоениот дел од окото, одредува каква боја ќе имаат очите. По раѓањето, светлината го стимулира производството на меланин, поради што бојата на очите може да потемни или да се промени со текот на времето.

Обично ќе видите промена на бојата на очите во првите шест до девет месеци од животот. За време на неколку недели или месеци, може да забележите дека очите на вашето бебе потемнуваат. Промената е толку постепена што можеби не ја забележувате сè додека еден ден не се разбудат и ве изненадат со друга боја на очите.

До 12 месеци, повеќето бебиња ќе добијат трајна боја на очите, иако бојата на очите кај некои деца може да се промени до шестгодишна возраст, што е ретка појава.
Генетиката одредува колку меланин ќе има една личност во своето тело. Во основа, ДНК на родителот одредува дали очите на детето се сини, кафеави, зелени или други бои.

Повеќе гени во телото придонесуваат за бојата на очите – дури и ако двајцата родители на детето имаат кафени очи, можно е бебето да заврши со сини очи ако родителите имаат гени на сини очи некаде во нивниот генетски код.

Речиси е невозможно однапред да се предвиди бојата на очите на вашето бебе. Никој, вклучително и лекарот, не може да предвиди каква боја ќе имаат очите кога детето ќе порасне, и не е важно што јаде или прави вашето бебе и на колкава количина светлина го изложувате.

Ако бебето е родено со кафени очи, тоа значи дека тој веќе ја има количината на меланин доделена од генетскиот код, па затоа бојата на очите нема да се промени. Исто така, може да се изостави спомнувањето на бојата во посветлите очи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote