in

На Спајдермен му се заканува бојкот по твит од погрешен Том Холанд!

Историчарот Том Холанд предизвика бурна реакција од корисниците на социјалните мрежи во Индија кога го критикуваше индискиот премиер Нарендра Моди. Многумина повикуваат на бојкот на продолжението на франшизата „Спајдермен“, сметајќи дека контроверзниот твит е напишан од истоимен актер.

Том Холанд, историчар со профил на Твитер @holland_tom, го критикуваше индискиот премиер Нарендра Моди преку твит откако огромниот стадион за крикет го зеде неговото име.

„Јас сум огромен обожавател на скромноста што ја покажа Моди кога го именуваше најголемиот стадион во светот на крикет по себе“, се вели во твитот.

Објавата предизвика лута реакција од корисниците на социјалните мрежи во Индија, каде што луѓето погрешно ја поврзаа оваа сметка со сметката на друг Том Холанд, 24-годишна британска ѕвезда на филмската серија Спајдермен, чиј профил на Твитер е @TomHolland1996 .

Хаштагот #BoycottSpiderMan наскоро го преплави интернетот во земја со 1,3 милијарди жители.

Актерот беше активен на Твитер оваа недела, задевајќи ги обожавателите со можни наслови за најновиот филм од оваа серија. Хаштагот #BoycottSpiderMan тогаш доби дополнителна моќ затоа што корисниците на Твитер се потсмеваа на другите за погрешно насочен гнев.

“О Боже, ми се чини дека успеав да ги уништам изгледите за следниот Спајдермен во Индија. Требаше да знам дека со голема моќ доаѓа голема одговорност”, рече историчарот Том Холанд на твит, користејќи познат цитат од Spiderman.

Историчарот додаде: „Со цел да се зачува профитот на Marvel во Индија, признавам дека Нарендра Моди е човек со голема понизност и дека именувањето на најголемиот стадион во крикет во светот по него не е во спротивност со скромноста“.

Стадионот со 110.000 седишта во Ахмедабад, Гуџарат, во средата беше преименуван во „Мотора“ во „Нарендра Моди“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote