in

Што?Што?

Чувствувате болка и тежина во желудникот после јадење? Ова може да биде причина за оваа непријатна состојба!

Болката во стомакот, односно желудникот, после јадење може да биде посилна и прилично иритирачка. Ако болката помине по некое време, причината веројатно е храна. Од друга страна, ако такви болки се случуваат често и траат подолго време и чувствувате други симптоми, може да има медицинска состојба зад сето тоа:

Стресот ги затегнува мускулите и создава болка или непријатност во стомакот. За да го избегнете ова, јадете полека и обидете се правилно да ја џвакате храната.

Алергии на храна може да го иритираат стомакот и да предизвикаат болка. Причината може да биде различна храна, но тие обично се глутен, пченица и лактоза.

Гасови во стомакот што остануваат во дигестивниот тракт исто така можат да предизвикаат непријатност после јадење. Стомакот може да се прошири поради храна, што предизвикува непријатност, а понекогаш и остра болка.

Лековите за крвен притисок понекогаш можат да предизвикаат абдоминална болка и запек. Ако имате такви проблеми, консултирајте се со лекар.

Гастритисот може да доведе до воспаление на слузницата на желудникот. Покрај болката, едно лице може да чувствува мачнина, да повраќа и да има дигестивни проблеми.

Болки во стомакот придружени со повраќање, дијареја, замор и треска може да бидат резултат на труење со храна. Симптомите може да се појават неколку часа по оброкот, но може да траат неколку дена.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote