in

Зошто се јавува болка во рацете после вакцинирањето?!

Болката во раката е типичен несакан ефект на вакцината Ковид-19 и може да има чудни и збунувачки форми.

Додека некои луѓе чувствуваат само болка, други имаат убодна болка што се движи од раката надолу кон страната на телото, болка што се движи кон рамената или дури болка што се претвора во трнење во рацете.

Инјекцијата на вакцината во мускулот на раката го стимулира имунитетот
Постои прилично едноставно објаснување зошто луѓето чувствуваат болка на местото на инјектирање. Ешли З. Ритер, постдокторски соработник на Универзитетот во Пенсилванија и главен клинички директор на „Почитувана пандемија“, вели дека тоа е чест несакан ефект на секоја вакцина. Инјектирањето на вакцината во мускулот на раката всушност го стимулира имунитетот.

„Кога таа течност ќе влезе во мускулот, телото испраќа бели крвни зрнца и лимфна течност во таа област за да се изгради имунолошки одговор. Ова е токму она што сакаме да се случи, но може да биде малку непријатно. Болката што ја чувствувате е резултат на активност што се случува во вашето тело “, објасни Ритер, пренесува Слејт.

Зголемената количина на течност во лимфните јазли во близина на местото на инјектирање често предизвикува болка во мускулите, а понекогаш и во пазувите или градите.

Отечен лимфен јазол може да се појави на мамографија, па експертите препорачуваат оваа постапка да се избегнува некое време по приемот на вакцината.

Но, што е со прободување болка или ширење болка? Ритер верува дека ова необично чувство е поврзано со нервите, за разлика од болката во мускулите.

„Ако се развие воспаление во таа област, може да се појави оток околу нервите, кои потоа испраќаат убодна болка низ рацете. Понекогаш белите крвни клетки кои учествуваат во реакцијата на организмот на вакцината можат да влезат во крвотокот. Може да предизвика каскада на невролошки и имунолошки функции “, вели Ритер.

Болката е сосема нормална работа

Чувството на болка на невообичаени места, дури и подалеку од раката, е сосема нормално. Во ретки случаи, постои чувство како телото да се менува, но тоа не е причина за загриженост.

Кога имунолошкиот одговор и оток ќе се повлечат, болката ќе исчезне за неколку часа до неколку дена. Ако болката е навистина силна, д-р Шерил Ресинос предлага да се чека 12 часа на телото да развие целосен имунолошки одговор, а потоа да се земаат лекови против болки, препорачани од лекар.

Ако симптомите значително влијаат на способноста за функционирање и ако се надвор од очекуваните несакани ефекти, дефинитивно треба да контактирате со лекар, советува Ритер.

Овие несакани ефекти не се карактеристични само за вакцината „Ковид-19“ и може да се појават по секоја вакцина за возрасни. Но, бидејќи вакцината „Ковид-19“ е широко распространета социјална појава, нејзините несакани ефекти биле во фокусот на вниманието во многу разговори.

„Добро е што луѓето зборуваат за тоа. „Комуникацијата за очекуваните симптоми на обновување на имунолошкиот систем е важна за одржување на довербата и транспарентноста на јавноста“, вели Ритер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote