in ,

БОЛОЊЕЗЕ СОСОТ ГО ПРИГОТВУВАМЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ ПОГРЕШНО: Италијански готвач откри грешки и даде детални упатства

Сосот од Болоњезе е еден од најпопуларните додатоци на тестенини, но се чини дека сите го готвиме погрешно!

Кој подобро знае како правилно да подготвува сос од болоњез? Познатиот Италијанец Џино Д’Акампо откри дека повеќето луѓе ја прават истата грешка – додаваат непотребен зеленчук и зачини и користат само еден вид месо.

За да се подготви „вистински“ болоњезе, на италијански начин, славниот готвач вели дека не треба да користите шпагети, туку таљтели. Можеби ви изгледа како мала работа, но тоа ќе влијае и на вкусот и на текстурата.

Во тава со малку масло пржете ситно исечен кромид, целер и морков, а за да бидат уште повкусни, потребни ви се два вида месо за болоњезе.

„Свинското месо ќе ви даде волумен и вкус и текстура од говедско месо“, вели Д’Акампо.

Кога месото е готово, треба да се додаде млеко за да се направи месото помеко. Покрај млеко, Италијанците додаваат вино во болоњезе, заедно со супа од пилешко или говедско месо.

Иако доматите често се додаваат во болоњезе, Џино советува да се изостави оваа состојка бидејќи не се користи во оригиналниот италијански рецепт. Наместо тоа, тој советува да додадете малку сок од домати, проследено со делот што нема да ви се допадне – сосот треба да се готви на тивок оган три часа!

Според деталните упатства сосот на Џино т треба да се готви час и половина покриен, па дури и повеќе со отворен капак, мешајќи на секои 15 минути.

Се сервира со таљатели, која се готви според упатствата на пакувањето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote