in

КАЗАХСТАНЦИТЕ ПРОТЕСТИРААТ: Борат 2 ќе се дисквалификува од Оскарите?!

Казахтанската Американска Асоцијација побара од популарните Oscars да го дисквалификуваат филмот Borat 2 од нивните номинации. Во отвореното писмо кое е наменето за извршниот директор на Oscars, пишуваше дека Borat 2 промовира „стереотипи, расизам, ксенофобија и го понижува казахстанскиот народ“.

КАА тврди дека номинацијата за Оскар на второто плодолжение не требала воопшто да се случи повторно во 2020 година. Првиот филм на Borat исто така беше номиниран за Оскар. Тие го опишаа Sacha Baron Cohen, креаторот на Борат, како „богат белец“ и дека креирал лажна држава за филмот The Dictator, па зошто не би можел истото да го стори и со Borat.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote