in

Борусија Дортмунд се извини поради собирот на навивачите!

DORTMUND, GERMANY - APRIL 12: A general view showing the Dortmund fans during the UEFA Champions League Quarter Final first leg match between Borussia Dortmund and AS Monaco at Signal Iduna Park on April 12, 2017 in Dortmund, Germany. The match was rescheduled after an alleged terrorist attack on the Borussia Dortmund team coach as it made it's way to the stadium. (Photo by Maja Hitij/Bongarts/Getty Images)

Борусија Дортмунд издаде соопштение во кое и се извини на јавноста за фактот што нејзините навивачи ги прекршија протоколите за коронавирус во саботата вечерта.

Помеѓу 150 и 200 навивачи на Борусија Дортмунд се собраа пред стадионот да го пречекаат тимот што се врати од гостувањето во Шалке по победата од 4:0.

Голем број навивачи не носеа маска и никој не обрнуваше внимание на оддалечување.

Клубот и се извини на јавноста за однесувањето на навивачите и најави дека тие „ќе соработуваат со полицијата“ со цел да спречат слична ситуација да се повтори во иднина. Исто така, се наведува дека ваквото однесување на навивачите „нема да се толерира“.

Исто така, клубот се извини за фактот дека играчите славеа заедно со навивачите и објавија фотографии и снимки на социјалните мрежи, иако не излегоа од автобусот.

„Со целото разбирање за задоволството да се победи во дербито, нема да толерираме прекршувања на ковчестиот протокол што се случија откако играчите се вратија на стадионот.

Пред стадионот се собраа меѓу 150 и 200 навивачи, некои од нив не носеа маски или не внимаваа да се држат на растојание. Играчите славеа со навивачите, без да го напуштат автобусот, и од возбуда, некои од нив дури и го снимија.

„Можеме само да се извиниме и да ветиме дека ќе разговараме со полицијата и сите вклучени за ваквите сцени да не се повторат во иднина“, се вели во соопштението.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote