in

Bottas победи во Русија

Hamilton ќе мора да почека доколку сака да го израмни рекордот за најмногу победи на Schumacher. Тимскиот колега на британецот, Valtteri Botta доминираше на руското Гран При, откако Hamilton заработи двојна казна од по 5 секунди за правење прекршоци пред почетокот на трката. Со оваа победа Bottas се доближи на 44 поени до првата позиција во табелата за шампионската титула.

Возачот на Red Bull, Max Verstappen заврши на втората позиција, додека неговиот колега Albon на 10тата. Болидите на Renault имаа солидна трка и завршија на позициите 5 и 7. Ферарито на Leclerc се најде на 6тата. Двата болида на Alpha Tauri исто така завршија во позиции кои носат бодови.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote