in

Бразил ќе игра финале на Копа Америка

Лукас Пакета го однесе Бразил во финалето на Копа Америка со голот кој го постигна во првото полувреме против Перу на стадионот Нилтон Сантос.

Нејмар издрибла тројца дефанзивци на Перу и асистираше при постигнувањето на единствениот гол во полуфиналниот натпревар. Бразил, кој ја освоил Копа Америка секој пат кога бил домаќин на турнирот, ќе игра во финалето коешто е закажано во сабота.

Во финалето во 2019 година, токму Бразил го победи Перу и го крена трофејот по деветти пат во нивната историја. Бразил имаше повеќе шанси преку Нејмар и Ричарлисон, но голманот на Перу Педро Галесе забележа инзворедни интервенции.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote