in

Бразилската полиција прекина забава со 1.200 гости, организаторот во бегство!

Бразилската полиција, среде пандемија на корона вирус, прекина забава со околу 1.200 гости.

Како што се наведува, лицето одговорно за организирање на забавата успеало да избега.

Претходно, полицијата прекина неколку помали забави во Сао Хозе дос Пинајса, во пошироката област Куритиба.

Бразил е едно од најголемите жаришта на пандемијата, а состојбата се влошува со нов мутиран вид на вирус за кој се смета дека е повирулентен од порано. Во таа најголема земја во Јужна Америка досега се регистрирани околу 8,8 милиони случаи на инфекција, а само САД и Индија се заразени повеќе од тоа.

Околу 217 000 луѓе починаа од коронавирус во Бразил, што е најмногу од САД.

Во бразилската држава Парана, чиј главен град е Куритиба, досега биле заразени 520.000 луѓе со вирусот корона, а 9.300 починале.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote