in

WTFWTF

Бразилскиот вид на корнонавирусот е идентификуван во Швајцарија!

Првиот случај на инфекција со бразилскиот вид коронавирус е откриен во Швајцарија.

Засега е нејасно како овој вид бил „увезен“ во Швајцарија.

Според Вирџинија Масереј од Федералната здравствена служба (БАГ), бразилскиот сој ги заразил и луѓето кои претходно се заразиле со „стариот“ вид. Додека се намалува бројот на инфекции со „класичен вид“ во Швајцарија, сè повеќе се утврдува присуството на нови видови.

Британскиот вид на вирус е регистриран во Швајцарија во 4.411 случаи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote