in

ШОКАНТНО: Бразилскиот коронавирус е поотпорен на вакцините!

Експертите од Бразил открија шокантни работи за новата мутација на корона вирусот именувана П1. Имено вирусот е најсмртоносен досега, а мутацијата придонесува да биде поотпорен на антителата создадени од вакцините.

Научниците откриле промени во таканаречениот „спајк протен“ во вирусот и веруваат дека токму тоа е причината за зголемената отпорност на П1. Студиите покажуваат дека бразилскиот сој е 2.5 позаразен од оргиналниот вирус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote