in

Работата од дома промени сè: Секој петти Британец не сака да се врати во канцеларијата!

Скоро третина од луѓето кои работат од дома на виртуелни состаноци се облечени во пижами, а секоја десетина нема долен дел од пижамите, покажува истражувањето на YouG спроведено во Велика Британија.

Резултатите покажуваат дека 42 проценти од оние кои работат од дома се „уморни од зумирање“, но само 14 проценти сакаат да се вратат на работа со полно работно време кога ќе заврши пандемијата.

Секој петти испитаник изјавил дека никогаш не сакал да се врати.

Истражувањето беше спроведено нешто повеќе од една година по првите карантини.

Во истражувањето учествувале 2.027 далечински работници. Скоро половина од нив (45 проценти) сакаат рамнотежа помеѓу работата од дома и работата во канцеларија, односно одење на работа од еден до три дена во неделата.

Како најчеста причина за тоа (51 процент), тие наведоа дека избегнуваат патувања на работа. Во 34 проценти од случаите, работниците претпочитаат пофлексибилно работно време.

Дваесет проценти сакаат да продолжат да работат од далечина затоа што на тој начин можат да спијат подолго, а 15 проценти затоа што не мора да носат свечена облека.

Разговорот со колегите е она што најмногу им недостасува од канцеларискиот живот (43 проценти), а заситеноста со зумирање, 31 процент, е уште една причина да се вратат на работа.

Триесет проценти од испитаниците признале дека присуствуваат на виртуелни состаноци во пижами, 25% од нив биле ангажирани преку интернет купување, а 15% играле компјутерски игри за време на состанокот.

“Истражувањата покажуваат дека работата никогаш нема да биде иста како порано од пандемијата. Вработените бараат пофлексибилно и хибридно работно опкружување кое одговара на новиот баланс помеѓу животот и животот создаден со долга работа од дома”, рече YouGo.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote