in

Велика Британија веќе нарача 5 милиони дози од вакцината на MODERNA!

FILE - In this Monday, July 27, 2020 file photo, a nurse prepares a shot as a study of a possible COVID-19 vaccine, developed by the National Institutes of Health and Moderna Inc., gets underway in Binghamton, N.Y. Who gets to be first in line for a COVID-19 vaccine? U.S. health authorities hope by late next month to have some draft guidance on how to ration initial doses, but it’s a vexing decision. (AP Photo/Hans Pennink)

Министерот за Здравство на Велика Британија објави дека Кралството веќе нарачало 5 милиони дози од најновата вакцина против корона вирусот на фармацевтската компанија Moderna. Неодамна Американската компанија објави оптимистични новости. Moderna тврди дека нивната вакцина има ефикасност од 94.5%, според најраните податоци од тестирањето.

Министерот изјави дека вакцината нема да биде достапна за граѓаните до пролет следната година. Претседателот на Moderna изјави дека вестите за вакцината се многу подобри од очекуваното и дека не верувал некоја вакцина може да биде ефикасна 94% против КОВИД-19. Британија исто така порача 30 милиони дози од вакцината на BioNTech и Pfizer.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote