in

Британија повторно оди во „локдаун“!

Во телевизиско обраќање до нацијата, премиерот најави нови ограничувања кои во голема мера ги отсликуваат оние воведени на почетокот на пандемијата.

„Со оглед на тоа што поголемиот дел од земјата е веќе под екстремни мерки, јасно е дека треба да сториме повеќе, заедно, за да ја ставиме под контрола оваа нова варијанта додека се шират нашите вакцини. Во Англија, затоа мора да одиме во национална блокада која е доволно тешка за да ја содржи оваа варијанта. Тоа значи дека Владата уште еднаш ве упатува да останете дома. “ соопшти Џонсон.

Премиерот рече дека на граѓаните ќе им биде дозволено да ги напуштат домовите само за одредени исклучоци, вклучувајќи купување на најважни работи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote