in

Британка која прва во светот ја прими вакцината Pfizer! Се чувствувам одлично!

Британката Маргарет Кинан (90), првата личност што ја прими вакцината Pfizer надвор од клиничките испитувања, рече дека се чувствува одлично откако излегла од болницата.

Кинан беше кратко задржан во локалната болница заради тест на срцето по приемот на вакцината.

Таа изјави дека денот кога ја примил вакцината е исклучително важен за неа лично, како и за остатокот од светот, и апелираше до граѓаните да аплицираат за вакцинација против Ковид-19.

„Се чувствувам одлично и многу ми е драго што одам дома за да поминам квалитетно време со моето семејство“, рече Кинанова.

Маргарет Кинан, родена во Северна Ирска, ја прими вакцината Пфајзер против вирусот корона во локалната болница во Ковентри, во централна Англија, во вторникот, една недела пред нејзиниот 91 роденден.

Велика Британија е прва западна земја што започна да вакцинира граѓани против Ковид-19 и една од најсериозно погодените од пандемијата, со повеќе од 61 000 смртни случаи досега.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote