in

СмешноСмешно

Британскиот министер поднесе оставка, фатен во прегратките на неговата асистентка! [ВИДЕО]

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок поднесе оставка откако ги прекрши социјалните мерки на далечина со помошникот со кого наводно имал афера.

Британскиот таблоид Сан објави фотографии на кои оженетиот Ханкок ја бакнува својата помошничка inaина Коладангело во канцеларијата во Министерството за здравство.

Во својата оставка до премиерот Борис Џонсон, Ханкок изјави дека „владата им должи на луѓето што жртвуваа толку многу во оваа пандемија да бидат искрени кога ќе ги изневериме“.

Премиерот Џонсон беше под притисок да го отстрани Ханкок, кој се извини за кршењето на правилата за социјално дистанцирање.

Коладангело и Хенкок се познаваат уште од Универзитетот во Оксфорд, а минатата година тој ја назначи за свој соработник во Министерството.

Британскиот Сан во петокот објави и видео од прегратката, по што водечката опозициска Лабуристичка партија оцени дека неговото останување на функцијата е „неодржливо“.

Хенкок уште еднаш се извини за кршењето на правилата и „на неговото семејство и најблиските кои минуваат низ сето ова“.

„И јас во овој момент треба да бидам со моите деца“, рече тој под оставка.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote