in

Што ќе прават Германците без руски гас? Брод клучен во изградбата на гасоводот заплови назад кон Русија! (ВИДЕО)

По еден месец, тие го подигнаа сидрото.

Бродот за поставување цевки „Академик Церски“, кој може да ја заврши изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, исплови од германското пристаниште Мукран, каде беше закотвен последниот месец, и се упати кон Калининград, според порталот за следење на бродот. „Марински сообраќај“.

Според информациите од порталот, бродот вечерва пловел од пристаништето во Германија, а планот е да пристигне во Калининград на 28 ноември.

Рускиот брод за снабдување „Умка“, кој се користи за транспорт на цевки од брегот и рускиот повеќенаменски брод „Финвал“, според порталот, се закотвени во близина на пристаништето Мукран.

„Академик Черски“ беше закотвуван недалеку од Калининград неколку недели во октомври. На крајот на месецот, бродот се упати кон пристаништето Мукран, придружуван од неколку бродови.

Германското пристаниште Мукран е логистичка база на гасоводот, каде што се чуваат цевките за изградба на Северен поток 2.Северен тек 2 може да се заврши со сидро брод проследен со друг брод со динамично позиционирање.

Досега, бродот „Фортуна“ на компанијата МРТС беше еден од кандидатите за завршување на гасоводот, додека другата опција е бродот за поставување цевки „Академик Церски“ со динамичен систем за позиционирање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote