in

Бројката на починати Американци од Ковид-19 поголема од бројката на починати за време на Втората светска војна!

Короната одзеде голем број на животи ширум светот, а најпогодена држава во светот е САД. Според најновите податоци на Универзитетот Џон Хопкинс, бројката на починати од Ковид-19 во државата е поголема од онаа на починати во Втората светска војна.

Според податоците, во САД досега починале над 500.000 луѓе од короната, а 405.399 Американци биле убиени за време на Втората светска војна.

Вакцинацијата на населението значително ги намали смртните случаи, досега се вакцинирани над 10% од сите Американци.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote