in

Телефонскиот број на Борис Џонсон е достапен на интернет веќе 15 години!

Британската влада ги намали обвинувањата за безбедносниот ризик денес, откако беше објавено дека бројот на мобилниот телефон на премиерот Борис Џонсон е достапен на интернет веќе 15 години.

Портал посветен на познатите личности објави дека телефонскиот број на Johnонсон бил објавен во извештајот на весникот во 2006 година, кога тој бил член на Конзервативната партија и опозицискиот министер за високо образование.

Оние што денес се јавија на телефонскиот број на премиерот, слушнаа порака од автомат, во која се вели дека телефонот е „исклучен“ и им кажува да пробаат подоцна или да испратат порака. Владата негираше какво било нарушување на безбедноста.

Министерката за внатрешни работи Викторија Аткинс инсистираше на тоа дека премиерот „ја знае својата одговорност кога станува збор за националната безбедност“ и ги критикуваше медиумите за откривањето на фактот дека бројот е достапен на јавноста.

Поранешниот советник за национална безбедност Питер Рикетс рече дека тој број, доколку е јавно достапен, „може да се искористи за прислушување непријателска држава, а можеби и други, како што се криминални банди“.

Џонсон веќе се соочи со критики за размена на пораки преку Вокап со бизнисмени и лобисти.

Тој негираше дека направил нешто лошо кога се допишуваше со бизнисменот Џејмс Дајсон минатата година и вети дека ќе ги „поправи“ даночните олеснувања за неговата компанија доколку се согласи да произведува респиратори за Националната здравствена служба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote