in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ Е..

Во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 572
-Куманово 41
-Дебар 1
-Штип 49
-Прилеп 53
-Тетово 28
-Струга 34
-Велес 42
-Битола 92
-Охрид 42
-Кавадарци 18
-Гостивар 11
-Гевгелија 3
-Струмица 34
-Крива Паланка 11
-Радовиш 6
-Крушево 6
-Кочани 14
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 3
-Пехчево 7
-Берово 19
-Валандово 9
-Виница 11
-Делчево 11
-Кратово 5
-Свети Николе 20
-Кичево 33
-Ресен 4
-Неготино 11

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од:-Скопје 150 -Куманов 41-Дебар 4-Штип 36-Прилеп 42-Тетово 69-Струга 12-Велес 52-Битола 37-Охрид 11-Кавадарци 21-Гостивар 22-Гевгелија 11-Струмица 36-Крива Паланка 4-Радовиш 5-Кочани 12-Пробиштип 8-Македонски Брод 2-Пехчево 1-Берово 4-Валандово 1-Делчево 6-Кратово 4-Свети Николе 3-Кичево 16-Ресен 3-Неготино 8

Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote