in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА БРОЈОТ НА НОВО ЗАБОЛЕНИ НЕ СТИВНУВА!

Во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 539
-Куманово 55
-Дебар 3
-Штип 36
-Прилеп 92
-Тетово 83
-Струга 35
-Велес 40
-Битола 50
-Охрид 26
-Кавадарци 34
-Гостивар 72
-Гевгелија 24
-Струмица 23
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 3
-Кочани 32
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 16
-Пехчево 2
-Берово 11
-Виница 7
-Делчево 5
-Кратово 6
-Свети Николе 13
-Кичево 40
-Ресен 13
-Неготино 18

Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74г), еден од Куманово (86г), еден од Штип (76г), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74г), двајца од Тетово (76 и 77г), пациент од Струга (86г), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82г), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77г) и еден пациент од Свети Николе (62г). Денеска

Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од:-Скопје 190-Куманово 25-Штип 18-Прилеп 40-Тетово 30-Струга 1-Велес 26-Битола 11-Кавадарци 12-Гостивар 14-Гевгелија 13-Струмица 23-Крива Паланка 1-Крушево 1-Кочани 8-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Берово 1-Свети Николе 3-Кичево 4-Ресен 1-Неготино 5Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43835, бројката на оздравени пациенти е 25782, на починати е 1238, а бројот на активни случаи изнесува 16815.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote