in

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина над 63 милиони!

САД е на прво место според бројот на заразени, а Русија има најмногу заразени во Европа.

Повеќе од 63 милиона, поточно 63.073.491 биле заразени со коронавирус ширум светот од почетокот на пандемијата , според податоците на веб-страницата „Worldometers“.

Починале 1.465.186 лица, а 43.546.388 се опоравиле.

Во моментов, активни се 18.061.713 случаи на коронавирус.

Најмногу потврдени случаи на коронавирус имаат САД – 13.750.404, Индија – 9.432.075, Бразил – 6.314.740, Русија – 2.269.316 и Франција – 2.218.483.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote