in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Брза пита без чекање да нарасне тестото: Пита со јогурт направена во еден момент

Според овој рецепт, ќе добиете вкусна пита без многу време поминато во кујната

 

Дали сакате пита и не сакате премногу да се занимавате со тестото? Ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè може да се спаси многу брзо и нема да чекате да нарасне тестото.

Состојки:

1 јајце
2 дкл јогурт
1 dcl масло
3 чаши брашно
1 лажичка сол
12 гр прашок за пециво

За фил:

300 гр сирење
1 јајце

За обложување:

1 јајце
сусам

Подготовка:

Изматете го јајцето, потоа додадете јогурт и масло, потоа брашно, прашок за пециво и сол. Месете го тестото.

Подгответе го филот со мешање на сирењето и јајцето.

Расукајте го тестото и прелијте го филот. Завиткајте малку, а потоа исечете. Исечете го завитканото парче по должина (видете видео). Повторувајте сè додека не го потрошите тестото. Се редат во подмачкана тава, па се премачкуваат со јајце и се посипуваат со семе од сусам. Печете на 200 ° C околу 25 минути.

 

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote