in

И покрај големиот гест на Заев, МИА известува дека Бугарија сè уште настојува да стави вето на отворањето на пристапните преговори на Северна Македонија!

И покрај интервјуто за БГНЕС, во кое Зоран Заев ги прифати практично сите барања од Бугарија, државната новинска агенција МИА известува дека Македонија скоро сигурно ќе биде блокирана и нема да смее да ги отвора пристапните преговори на Европскиот совет на 8 декември.

Дописникот на МИА од Брисел повикува на високи дипломатски извори од повеќе земји на ЕУ, велејќи дека „со оглед на околностите, нема многу надеж да се одржи меѓувладината конференција и да се отворат пристапните преговори со Македонија оваа година“. Причината е што Бугарија објави дека ќе стави вето на одлуката.

Амбасадорите на ЕУ се состанаа денес, а бугарскиот претставник рече дека неговата земја останува цврста. МИА јавува дека споменувањето датуми за Македонија и Албанија се отстранува од рамката за преговори што земјите-членки на ЕУ требаше да ги усвојат.

Заев направи голем гест кон Бугарија, прифаќајќи ги сите позиции на кои инсистираше Бугарија, на ваквата ревизија на историјата, особено на Втората светска војна и замаглување на разликата помеѓу Македонците и Бугарите. Но, некои во Бугарија го повикуваат да донесе законски обврзувачки договор, за интервјуто да не се сведува само на зборови. Во меѓувреме, дома, Заев се соочува со протести на опозицијата и повикува на оставка од поранешните високи функционери на неговата партија СДСМ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote