in

НА МАЌИТЕ НИ НЕМА КРАЈ! Бугарија продолжува да се спротивставува на влезот на Северна Македонија во ЕУ!

epa07515778 A man talks on his mobile next to a flag of North Macedonia in Skopje, North Macedonia, 19 April 2019. More than 1.8 million voters need to choose between three candidates for a President of North Macedonia on the election which is scheduled for 21 April 2019. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Софија го блокира европскиот пат на Скопје и бара контроверзни прашања да бидат вклучени во договорот меѓу двете земји.

Бугарија ја извести Европската комисија дека не може да ја прифати предложената рамка за преговори за Северна Македонија за членство во ЕУ, бидејќи не ги дава потребните гаранции за исполнување на условите утврдени од земјата, соопшти Министерството за надворешни работи на Софија.

Во соопштението се вели дека декларацијата на Советот на ЕУ не е правно обврзувачки инструмент и не ги дава правните гаранции што ги бара Бугарија.

Софија, сепак, смета дека, и покрај кратките рокови, може да се дојде до решение, пренесува Танјуг, повикувајќи се на македонскиот портал Плус инфо.

„Бугарија му се заблагодарува на германското претседателство на Советот на ЕУ и европскиот комесар за проширување Оливер Вархели за конструктивниот пристап и секојдневната заедничка работа во потрагата по решение што е сè уште можно покрај кратките рокови“, се вели во соопштението

Можни значајни последици за Бугарија!

Тој оцени дека одлуката на Бугарија да не ја поддржува евроинтеграцијата на Северна Македонија ќе има значителни последици врз внатрешната динамика и односите, но и врз регионалните прашања.

Тој објасни дека приговорите на Бугарија се однесуваат на скратеното име на Македонија и дека Софија бара дополнително разјаснување дали името се однесува на земја или историски регион.

„Верувам дека има простор да се објасни дека Северна Македонија нема територијални претензии и дека, според Договорот од Преспа, и долгото и краткото име се однесуваат на политичкиот субјект на државата“, рече Бујар Османи.

Никој не може да му каже на македонскиот народ кој е и на кој јазик зборува според меѓународното и европското право, рече вицепремиерот на Северна Македонија задолжен за евроинтеграции, Никола Димитров.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote