in ,

Bukayo Saka споделува емотивна порака откако претрпе подли расистички навреди после поразот на Англија на Еуро 2020

Англискиот тинејџер Bukayo Saka им се заблагодари на навивачите за поддршката после промашувањето на пеналот кое доведе до пораз на Англија.

Saka го промаши решавачкиот удар во неделната престрелка на „Вембли“, по претходните промашувања на Marcus Rashford и Jadon Sancho.

Тројцата играчи скоро веднаш беа предмет на гнасни расистички навреди на интернет.

Saka на социјалните мрежи објави: „Останав далеку од социјалните мрежи неколку дена за да поминам време со своето семејство и да размислам за последните неколку недели. Оваа порака нема да биде доволна за да ви се заблагодарам за целата љубов што ја добив и чувствувам дека треба да им се заблагодарам на сите што ме поддржуваат

“Нема место за расизам или омраза од било каков вид во фудбалот или во било кое општество”

“Љубовта секогаш победува. Bukayo Saka”

.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote