in

Чад и пепел го парализира градот: Ужасни снимки го преплавија светот (ВИДЕО)

Аеродромот во Индонезија е затворен поради вулканска активност.

Вулканот во Индонезија, Или Левотолок, започна со работа денес, испуштајќи чад и пепел до надморска височина до 4.000 метри, поради што е затворен локалниот аеродром, објави Гардијан.

Нема извештаи за повредени или штети поради ерупцијата во оддалечениот архипелаг на југоисточна Азија, но властите издадоа предупредување дека постои можност за излевање на лава.

Првично, забранетата зона за вулканот беше долга два километри, но сега е проширена на четири километри, а на авиокомпаниите им се советува да не се приближуваат до областа, особено откако падна пепел на блискиот аеродром Вунопит, кој сега е затворен.

„Ние ги советувавме луѓето да не се приближуваат до вулканскиот кратер на растојание помало од четири километри“, соопшти Индонезискиот геолошки институт.

Индонезија има околу 130 активни вулкани, а во 2018 година, Анак Кракатау, вулкан лоциран помеѓу Јава и Суматра, избувна и предизвика лизгање на земјиштето, по што се случи цунами во кое загинаа повеќе од 400 луѓе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote