in ,

СлаткоСлатко

Чаеви за поздрави црева, исфрла насобрани токсини од цревата, ја намалува подуеноста и ја обновува кожата!

Не треба да јадете тешка храна пред спиење бидејќи може негативно да влијае на варењето, но и на ритамот на спиењето.

Нутриционистите препорачуваат да пиете еден од овие три вида чај. Не содржат кофеин, здрави се, добри се за варењето на храната и здравјето на цревата, пишува Добро и добро.

 

Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир е исклучително здрав, а нутриционистите советуваат да пиете шолја од овој чај пред спиење. Некои студии покажаа дека ѓумбирот може да го забрза празнењето на желудникот, што може да спречи варење.

Ова значи дека стомакот нема да ве вознемирува кога ќе одите на спиење. Ingerумбирот може да ублажи некои други проблеми, како што се надуеност и запек.

 

Чај од нане

Нането се користи со векови за ублажување на гастроинтестиналните проблеми. Го смирува стомакот спречувајќи контракција на стомачните мускули, што спречува грчеви.Ова растение е докажано особено корисно за луѓето кои имаат синдром на нервозно дебело црево.

Затоа се препорачува да пиете чаша чај од нане пред спиење, бидејќи тоа ќе го смири дигестивниот тракт, така ќе можете полесно да заспиете.

 

Чај од камилица

Камилицата има својства кои помагаат да се опуштите, па затоа е добро да пиете чај од камилица пред спиење. Камилицата има и голем број придобивки за цревата. Шолја од овој чај дефинитивно ќе помогне кога станува збор за спиење.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote