in

Секој ден пијте по една чаша од овој чај: содржи неверојатно количество витамини и може максимално да го зајакне имунитетот!

Чајот од коприва е добар за здравјето на целиот организам

Чајот од коприва е многу корисен пијалок кој помага при одредени болести, но исто така се препорачува и на здрави луѓе како превенција.

Ова растение е богато со витамини А, Б, Ц, како и микроелементи, органски соединенија, јаглехидрати, каротин, дективи на пектин, биофлавоноиди и феноли.

Чајот од коприва е добар за здравјето на мажите, но и за здравјето на жените. Го зајакнува имунитетот, го подобрува видот и го олеснува воспалението. Ги убива бактериите во телото и ги зајакнува крвните садови. Исто така, може да ја подобри работата на цревата, но и да го забрза метаболизмот и на тој начин да придонесе вогубење на телесната тежина.

Постојат индикации дека може да го регулира нивото на холестерол.

Подготовка на чајот:

Чајот од коприва се подготвува со истурање на 200 ml топла вода. Оставете го да делува неколку минути, исцедете го и испијте го. Најдобро би било да го испиете чајот пред појадок, а можеби и да го замените утринското кафе со него.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote