in

Чај со неверојатни лековити својства: Спречува мозочен удар, го намалува крвниот притисок, лечи кожни болести!

Црниот чај не се користи толку често, а неговите лековити својства се навистина неверојатни. Спектарот на болести што ги лекува е навистина широк, а многумина не знаат за тоа. Би било добро да пиете една чаша од овој пијалок најмалку 3 пати неделно.

Нутритивна вредност на црниот чај

Како и другите видови чај, црниот чај содржи:

  • Амино киселини
  • Кофеин
  • Јаглехидрати
  • Протеини
  • Калиум
  • Големи минерали и траги минерали
  • Манган
  • Флуорид
  • Полифеноли

Црниот чај, исто така, содржи катехини (моќните антиоксиданти во чајот кои се борат против клетките кои предизвикуваат рак и помагаат во спречување на срцеви заболувања), танини (хемиските соединенија што природно се случуваат и кои им даваат на црниот чај и црвено вино нивно втриење), гуанин (природен стимуланс) и ксантин (уште еден природен стимуланс, сличен на кофеинот).

Многу антиоксиданти и полифеноли во црниот чај се поврзани со голем број здравствени придобивки.

Поточно, црниот чај содржи комплексни флавоноиди, кои се полифеноли кои помагаат во превенција на болести. Една чаша црн чај содржи просечно 200 mg флавоноиди. (Многу лекари сега препорачуваат 600 mg флавоноиди дневно за голем број здравствени придобивки.) Флавоноидните полифеноли во црниот чај познати како thearubigin и theaflavin делуваат како особено моќни антиоксиданти.

Интересно, овие два флавоноиди се повеќе концентрирани во црниот чај отколку во зелениот чај.

Еве што може да стори една шолја црн чај:

1. Лекува рани на кожата

Црниот чај може дури и да залечи рани. Кога пиете чај, не фрлајте ја вреќичката со филтерот, туку ставете ја на местото каде што имате рана кога ќе се олади. Ако сте во можност, прицврстете го со завој, оставете го да стои некое време. Танинската киселина што ја содржи ќе го залечи оштетувањето на кожата.

2. Го намалува крвниот притисок

Научно е докажано дека црниот чај го намалува крвниот притисок. Ако имате проблеми со хипертензија, се препорачуваат три чаши чај на ден.

Покрај тоа, корисно е за работата на срцето, па затоа може да го пијат пациенти кои се болни од срце. Го намалува нивото на холестерол и нивото на шеќер во крвта, ја подобрува работата на крвните садови.

Тоа ќе ве заштити од болести како што се срцев или мозочен удар. Едно истражување кое траело над десет години и во кое учествувале скоро 75.000 луѓе открило дека луѓето кои пиеле три или повеќе шолји црн чај на ден имаат 32% помали шанси да доживеат мозочен удар. И жените и мажите учествуваа во студијата.

3. Ја зголемува концентрацијата

Бидејќи има високо ниво на кофеин, тој има корисен ефект врз концентрацијата и меморијата.

За разлика од кафето, не е толку штетно ако се консумира во поголеми количини. Исто така се препорачува како превенција од деменција.

4. Го забрзува метаболизмот и ги чисти цревата од токсини

Тој е многу ефикасен во борбата против вишокот килограми. Овој пијалок ќе го забрза метаболизмот, но и ќе ги стопи масните наслаги.

Покрај тоа, ги чисти цревата од разни бактерии, кои предизвикуваат болести како што се рак, дијабетес, кардиоваскуларни болести и многу повеќе.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote