in

Царска пита – неодоливo вкусна, мека и сочна, а вашето семејство ќе ја обожава!

Оваа пита е како сон!

Овие воздушни и меки закуски, и тој мирис, ќе ве освојат веднаш.

Состојки:

  • 200 гр меко сирење
  • 200 гр шунка
  • 200 гр пиперка
  • 200 гр корнишони
  • 3 јајца
  • 3 чаши кисела вода
  • 2 чаши масло
  • 5 чаши брашно (тип 400, меко)
  • 1 прашок за пециво
  • сол по потреба

Подготовка:

Исечете сирење, шунка, црвен пипер и корнишони на мали коцки. Изматете јајца, масло, кисела вода и додадете брашно со прашок за пециво. Ако сирењето е солено, не мора да додавате сол, а доколку е помладо, додадете лажичка сол. Со лажица измешејте ја смесата. Истурете ја смесата во плех обложен со хартија за печење. Загрејте ја рерната на 250 степени. Кога ќе го ставите да се пече, намалете го на 200 степени и печете половина час.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote