in ,

СлаткоСлатко

(ВИДЕО) Пари летаа од небо: Чех фрли милион долари од хеликоптер

Неколку илјади луѓе во Чешка неделава ловеле и собирале банкноти од долари кои паднале од небо. Тоа беше наградна игра создадена од чешки режисер и инфлуенсер.

 

Чешкиот филмски продуцент, актер, инвеститор и инфлуенсер Камил Бартошек фрли еден милион американски долари (940.000 евра) од хеликоптер над чешкиот град Лис.

Парите првично биле наменети за победникот на лотаријата што ја организирал. Бартошек, попознат на чешката публика по неговото уметничко име Казма, во септември заклучи милион долари во апоени од еден долар во контејнер со брава што можеше да се отклучи само со дешифрирана шифра од неговиот филм, кој се прикажуваше во кината. од крајот на август.

Бидејќи никој од гледачите не успеал да ја дешифрира шифрата, тој одлучил да ги подели парите на сите натпреварувачи кои се пријавиле.

Околу 100.000 луѓе добиле е-пошта оваа недела во шест часот наутро со известување каде и кога ќе се фрлат парите од хеликоптерот. За да им биде тешко да ги добијат парите, морале да ја дешифрираат и шифрата што ја откривала локацијата. На крајот се собраа околу 4.000 од нив.

На видеата кои кружат на социјалните мрежи, може да се видат десетици луѓе како трчаат низ полето и се обидуваат да внесат повеќе пари во пластични кеси и ранци.

 

Некои од поимагинативните фатија пари во чадори наопаку.

Секоја банкнота беше опремена со поставен QR код со линк до онлајн платформа каде добитниците можеа да донираат пари во добротворни цели.

На настанот присуствувале и полицајци, пожарникари, лекари и работници од обезбедувањето, но немало никакви интервенции, јавуваат медиумите.

Според чешкиот портал idnes.cz, филмот „Onemanshov: The Movie“, кој беше дел од првично замислената наградна игра, во чешките кина го гледале 290.000 гледачи и стана најуспешен чешки филм на сите времиња во оваа категорија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote